KIRK YIL SONRA GELEN MUTLULUK

Yorum Bırakın

KIRK YIL SONRA GELEN MUTLULUK
Hikaye 13 Ocak 1980 günü başladı.
İstanbul’dan kalkan Lufthansa uçağında Frankfurt yolcusu yeni evli çift orada kendilerini nelerin beklediğini bilebilseler acaba o uçağa binerler miydi?


Dresdner Bank Sponsorluğunda Almanya’nın en zengin kürek kulübü olan Frankfurter Rudergesellschaft Germania 1869 kulübü ile profesyonel kürek antrenörü olarak bir anlaşma imzalamıştım.


Kulüp 110’uncu yılını kutlamıştı ve ben Türkiye’nin en köklü, tarihi başarılarla, efsane kürekçilerle dolu kulüplerinden biri olan Galatasaray’daki aktif sporculuk, takım kaptanlığı ve antrenörlük kariyerimi tamamlamış, tarihi Almanya’nın efsane kürekçileri ile dolu olan Germania’ya büyük bir heves ve motivasyonla gelmiştim.
Anlaşmayı imzalarken Başkan Schreiber benden beklediklerini açıkça belirtmişti. Dört Tek, Dört Çifte ve Sekiz Tek gibi büyük teknelerde başarı bekliyordu.


Kulüp şimdiye kadar Türk Milli Formasıyla katıldığım Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında ve diğer uluslararası yarışlarda hiç karşılaşmadığım kadar geniş bir tekne parkına sahipti. Kayıkhanenin bir bölümünde altı adet yarış Sekiz Tek teknesi vardı. Kürek Sporu ile ilgilenen okuyucularım bunun ne demek olduğunu iyi bilirler.
1980 yılında tek başına bir kulüp olarak Germania’nın bütçesi Türkiye Kürek Federasyonunun bütçesinin dört katıydı.
Görevdeki ilk senemde benden bekleneni başarıyla verdim. Germania Sekiz Teki o sene çok yarışlar kazandı.


Yarışçı kadromun içinden sivrilen iki sporcum Achim Heftrich ile Harald Blum, Münih Olimpiyat Parkurunda gerçekleşen Almanya Gençler Kürek Şampiyonasında İki Tek Dümencisiz teknesinde Alman Kürek Federasyonunun Milli Takım kadrolarını da geçerek Bronz Madalya kazandılar, Milli takım aday kadrosuna seçildiler. Yapılan testlerden başarıyla geçtiler. Achim Dünya Şampiyonasında Almanyayı temsil edecek Sekiz Tekin hamlasında otururken Harald’da ekibin bir numarasında yer aldı.
Yıllar büyük bir hızla bir yarıştan diğerine koşarak geçti. Başkan Hans Joachim Schreiber kazanılan başarıları ödüllendirerek kulübe Karlich marka muhteşem bir Sekiz Tek hediye etti.
Antrenörlük anlaşmam 1984 Los Angeles Olimpiyatı ile sona erdi.
Gençler büyüdüler, bazıları Spor Akademilerinde eğitim alarak kürekten kopmadılar.
1980 Sekiz Tekinin bir numarası Harald, aktif kürek hayatını başarılarla, madalyalarla dolu olarak bitirirken Bisiklet Sporunda da başarılı bir yarışçı olarak yer aldı.
İlerleyen Antrenörlük Kariyeri içinde Harald Blum Alman Kürek Federasyonu antrenörü olarak görev yaptıktan sonra Güney Afrika Kürek Milli Takımının Baş Antrenörlüğünü de yaptı.


Blum, günümüzde Germania’nın elit sporcularını da çalıştırmakta.
O sporculardan biri de Türk asıllı 1995 doğumlu Kaan Erkiner.
Kaan 13 yıldır Germania’da kürek çekiyor. İki hafta önce Hamburg’ta yapılan Sekiz Tek yarışında Altın Madalya kazanan ekibin Kaptanı ve (28 yaşındaki) en kıdemli kürekçisiydi.


Kaan dün Bodrum’da beni ziyarete geldi.
Bodrum Halikarnas Kürek Takımının amatör hobi kürekçileri ile Bitez Koyunda kürek çekti.


Kaan, antrenmandan sonra Almanya’yı, antrenörü Harald’ı aradı ve telefonu bana verdi. 73 yaşında bir antrenörün 40 yıl önceki sporcusuna ne demesini beklersiniz. Sesim titreyerek Kaan’ı yetiştirdiği için kendisine teşekkür ettim.

Misyon tamamlanmıştı. Yetişmesinde emeğim olan bir Alman antrenör bir Türk gencini yetiştirmişti. Bundan daha büyük bir mutluluk olabilir mi?


Bana bu mutluluğu yaşattığın için teşekkür ederim Harald.
Bayrak sende Kaan. Yolun açık, şansın bol olsun.
Celal R. GÜRSOY

29.09.2023

Yorum Bırakın